A Világ Legnagyobb Tanórája

A 2024. évi Világ Legnagyobb Tanórája programsorozat Magyarországon tizedik, jubileumi alkalommal, 2024. szeptember 30. és október 4. között, a Belügyminisztérium, mint projektgazda megbízásából, az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottság az UNICEF Magyar Bizottság és a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács szakmai támogatásával, az Alapértékek Nonprofit Kft. szervezésében került megrendezésre.
A Világ Legnagyobb Tanórájának kiemelt témája ebben az évben a rendszergondolkodás volt, az élelmiszeripar példáján keresztül bemutatva. A rendszergondolkodás mint kompetencia elengedhetetlen a Fenntartható Fejlődési Célok eléréséhez, mert segít megérteni és kezelni a komplex globális problémákat.

Iskolánk negyedik alkalommal csatlakozott ehhez a felhíváshoz.

Az 1-4. évfolyamok témája: Mi kerüljön a tányérunkra? Az óra célja volt az egyes táplálékfajták megismertetése az alsó tagozatos tanulókkal, és megismerhessék  az egészséges táplálkozás alapjait. A tanulók saját mindennapi tapasztalataikra támaszkodva játékos formában ismerkedtek meg az egyes táplálékfajtákkal, és helyezték el azokat az „okostányéron”.

Az 5-8. évfolyamok témája: Hány kilométert utazik a tízóraid? A téma kulcsfogalma az élelmiszerkilométer, melynek megismerése során a tanulók megvizsgálták, hogy a különböző élelmiszerek honnan származnak, hány kilométert kell szállítani addig, amíg az asztalunkra kerülnek. A tanóra során a fenntarthatósági kérdések mellett a tanulók átismételték a méretarány fogalmát, illetve a diagramszerkesztés révén a matematikai és a digitális kompetenciáik is fejlődtek.

Balogh Lászlóné