Ebben a tanévben nem a megszokott időpontban, hanem szeptemberben kaptuk meg az első forduló írásbeli részét. Az idei évi feladatok témái között szerepelt dr. Sterbetz István természettudós és ornitológus munkássága, születésének 100. évfordulója kapcsán. A kérdések között előkerült a természetvédelem és a vadászat kapcsolata, mi az a természetkárosítás és persze nem maradhatott el a fajismeret sem. A Dobozi Általános Iskola EVOLURKÓK csapata: Kölüs Zorka, Pribojszki Zsombor és Szatmári Martin nagyon szép teljesítéssel a 2. helyezéssel jutott tovább. A döntőt október 8-án, Dévaványán, a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság Sterbetz István Túzokvédelmi Látogatóközpontjában rendezték meg. A köszöntő után három rövid előadást hallhattak a versenyzők a madarakról, a térségben előforduló gyógynövényekről és a hazánkban fellelhető fenyőfélékről. Az előadások anyagát később különböző formájú feladatokban kérdezték vissza. A csapatoknak ki kellett tölteniük egy keresztrejtvényt is, amely a biodiverzitás fontosságára hívta fel a figyelmet. Kinti feladat következett, különféle állatfajok képeit rejtették el a fűben, bokrokban, ezeket kellett megkeresniük, s kirakniuk a képekből egy vagy több táplálékláncot, a növényevőktől haladva a ragadozók felé. Játékos activity is volt, amely a túzokkeltetés fázisait követte. Ez különösen izgalmasnak bizonyult, mivel pontot is lehetett rabolni az ellenfelektől. A hulladékszelektálási feladat során laminált termékeket kellett a megfelelő kis szemetes kukába tenni. Volt egy szókereső feladvány is, ebben az égbolttal, a csillagászattal kapcsolatos kifejezések szerepeltek.
A végén még egy soron kívüli, pontozás nélküli feladat is szerepelt: hulladék anyagokból, és az általunk kiadott különféle eszközökből kis állatfigurákat kellett készíteni. Amíg a zsűri a döntéshozatalra visszavonult, addig a résztvevő csapatok tettek egy sétát az állatsimogatónál és elfogyasztották ebédjüket.
Csapatunk a 3. helyen végzett, magunk után hagyva hódmezővásárhelyi, dévaványai és sarkadi csapatokat. Ajándékcsomaggal jutalmaztak bennünket, valamint Dr. Faragó Sándor „Szélesre tárt lélekkel” című könyvével, ami a KMNPI gondozásában jelent meg, s a jeles természetvédelmi szakember, dr. Sterbetz István életútját mutatja be. Büszke vagyok a csapatra, tudásban, együttműködésben példát mutattak és mutatnak a többi tanuló felé.
Balogh Lászlóné