Mi az a Bike Bus? - április 22. A Föld napja

            A Föld napja (április 22.) alkalmából különféle eseményeket rendeznek világszerte, melyekkel felhívják a figyelmet a Föld természeti környezetének megóvására. Az eseményeket az Earth Day Network koordinálja. A napot 175 országban tartják, Magyarországon 1990 óta rendezik meg. 2009-ben Evo Morales bolíviai elnök kezdeményezésére az ENSZ április 22-ét a „Föld Nemzetközi Napjá”-vá nyilvánította. A mozgalom egyik jelmondata: „Ki mondta, hogy nem tudod megváltoztatni a világot?” A mi iskolánk is minden évben megemlékezik erről a jeles napról. Idén az utolsó tanítási nap (április 16.) reggelén kerékpárosan gyülekeztünk a községünk két ellentétes pontján: a temető főbejáratánál, illetve a Nagyváradi út végén. Az akciót úgy hirdettük meg, hogy legyen egy autómentes nap, minél többen menjünk kerékpárral iskolába, ne szennyezzük a levegőt, és ezzel tegyünk az egészségünkért, népszerűsítsük a kerékpározást! Erősítsük, hogy egy közösséghez tartozunk! Csodaszép tavaszi idő fogadott bennünket ezen a napon! A résztvevő gyerekek kaptak a nyakukba egy zöld szívet, mellyel jeleztük, hogy fontos számunkra a Föld, mint bolygó! Az iskolába hangos zeneszó mellett kerékpároztunk a polgárőrök vigyázó szemei láttára. Közben beszélgettünk, élményeket osztottunk meg egymással, erősítettük eddigi kapcsolatainkat, vagy újakat szereztünk. Ezt az utazási formát nevezik Bike Bus-nak Angliában.  Az iskola elé érve a polgárőrök irányították a forgalmat, hogy mindenki biztonságosan átkelhessen a zebrán. Ezután egy nagy puzzlet raktunk ki, melyet az előző napokban színeztek ki az osztályok. Az így kapott képet még a szünet után is láthatják az iskolánkba érkezők.

De mi is az a Bike Bus?

Angliában egy lelkes testnevelő tanár kezdeményezte, hogy felnőttek, gyerekek egyaránt kerékpárral érkezzenek a munkahelyükre, iskolájukba, ne iskolabusszal, autóval vagy tömegközlekedéssel! Nagyon könnyen elkényelmesedünk, egy kicsit el is idegenedünk egymástól, nem szívesen állunk szóba egymással, nem törődünk magunkon kívül másokkal. Szerencsére ez nem mindenkire igaz. Eleinte kevesen csatlakoztak hozzá, de hónapról-hónapra egyre többen! Meghatározott időpontban, rendszeresen ismétlik ezt az utazást, előre megbeszélt útvonalon. A „kerékpárbusz” mozgalom gyökerei 2020-ig nyúlnak vissza Spanyolországban, amikor a vici El Petit Miguel Iskola két tanára küldetésbe kezdett, hogy kilenc gyereket kísérjen el kerékpárral az iskolába. A biztonságos kerékpáros infrastruktúra iránti helyi igényekre reagálva megszületett a „BusBici”, amely a „kerékpárbusz” koncepció kezdetét jelzi. Azóta a mozgalom egyre nőtt: 40 járat indult Barcelona nagyvárosi körzetében, és 790 résztvevője van, számuk hetente folyamatosan növekszik. A „kerékpárbusz”-modell sikere és népszerűsége kontinenseken átgyűrűzött, és világszerte megragadta a pedagógusok, a szülők és a közösségek képzeletét. Néhány éven belül nemzetközileg is elterjedt: Glasgow, Cardiff, Worcester, Frankfurt, Vic és Barcelona városában is. Előre tekintve a „kerékpárbusz” mozgalom többet jelképez, mint egy alternatív iskolai megközelítést. Elkötelezettséget jelent a rugalmas, alkalmazkodó közösségek, valamint a következő generáció fenntartható és egészségesebb jövője mellett. A kerékpárbusz-programok világszerte bemutatják, hogy a környezettudatosság, a közegészségügy és a közösségépítés harmonikusan egymás mellett élhetnek. Minden egyes pedálmozdulattal közelebb kerülünk a kevésbé zsúfolt utcákhoz, a levegőminőség javulásához és a gyerekekhez, akik az osztálytermek falain kívül is kapcsolatba lépnek társaikkal, olyan jövőt teremtve, amely értékeli a fenntarthatóságot, a közösségi szellemet és a közös utazás örömét.

A kerékpározó gyerekeknek, pedagógusoknak köszönöm a részvételt, minden munkatársamnak, iskolai dolgozónak, polgárőrnek köszönöm a segítségét a program megvalósításában!

Kádár Ádámné

szervező