20. éve ünnepeljük a magyar népmesék napját

Gyerekkorában szinte kivétel nélkül mindenki hallott legalább egyet a rengeteg magyar népmese közül.

A Magyar Olvasótársaság kezdeményezésére Benedek Elek születésnapját – szeptember 30-át – fogadták el a magyar népmese napjának. Az emléknap egyik célja, hogy felhívja a figyelmet a hazai népmesekincs értékeire, valamint a mesékben fellelhető egyetemes örök értékeket, bölcsességet átadja a legfiatalabb nemzedékek tagjainak. Másik célja, hogy a könyvtárosok, az óvónők, a pedagógusok és a mesével foglalkozó szakemberek, valamint a meseszerető gyerekek és felnőttek ezen a napon megkülönböztetett tisztelettel forduljanak mind a magyar, mind más népek meséi felé. Ezen a napon minden évben sok ezer mesét mondanak el, ezáltal is hitet téve a népmesék soha meg nem szűnő bölcsessége mellett, s arra hívják fel a figyelmet, hogy milyen fontosak is a mesék.

A Dobozi Általános Iskola 4.a osztályosai nagyon szeretik a mesét, szívesen bújnak a mesehősök bőrébe. Ezen a napon egy meseegyveleget adtak elő iskolánk alsós tanulói és a Dobozi Mesekert Óvoda közép –és nagycsoportosai számára. Az okos lány, Mátyás király, az öreg szántóvető, a lépre ment urak, a „bátor” falubeliek, a bíró és a többiek játékukkal elvarázsolták a nézőközönséget. A mese végén közös tánccal zárták ezt a mesés napot.

Illik Józsefné